Rozhýbali jsme LEGO® roboty a stačilo nám na to jedno odpoledne!

Skupina dvaceti sedmi holek z celé České republiky rozhýbala během jednoho sobotního odpoledne LEGO roboty. Jak to dokázaly? Zkrátka se sešly, poskládaly unikátní stavebnici a pak už jen všechno naprogramovaly tak, aby se roboti hýbali požadovaným způsobem. Určitě si říkáte, že holky musely být zručné programátorky. Omyl! Většina z nich se nikdy programování nevěnovala. Vystačily si jen s chutí učit se nové věci a zájmem o moderní technologie.

Sobotní odpoledne pod názvem Den s LEGO roboty pro studentky základních a středních škol ve věku od 12 do 16 let uspořádala organizace Czechitas v rámci projektu Akademie programování. Vše s podporou Microsoftu a Elektrotechnické fakulty ČVUT, která je na ovládání LEGO robotů expert.

Vždyť již třetím rokem vyhlašuje Robosoutěž pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Soutěž je určená pro tříčlenné týmy, které mají za úkol sestavit a naprogramovat robota ze stavebnice LEGO MINDSTORMS tak, aby splnil soutěžní úlohu, a to co možná nejlépe. Totéž čekalo na holky během Dne s LEGO roboty. Ty si nejdřív z trochu upravených, ale pořád klasických kostek LEGO poskládaly své roboty, a pak už jen programovaly. Dopředu měly dané, jakou trasu jejich roboti musejí zvládnout. Stačilo tedy vše naprogramovat, aby se robot správně pohyboval a vytyčenou cestu bez problémů ujel.

„Chceme, aby se holky IT nebály. Spousta z nich si myslí, že programování není nic pro ně, že je to jenom pro kluky. Ukazujeme jim tedy, že to jde,” vysvětluje během akce Lucie Jurystová z Czechitas, která celý workshop organizuje a společně se svými mladými kolegy vede. Holkám je k ruce několik lektorů, ať už středoškoláků nebo vysokoškolských studentů. Všichni si prošli kurzy Czechitas a tak nabité vědomosti předávají ostatním.

Ptáme se Lucie, proč právě LEGO roboti. „Je to unikátní technologie, která každého prostě dostane. Představte si, že si ze stavebnice postavíte nejen vlastního robota, ale taky ho donutíte se hýbat. Vidíte tak, jak funguje programování v praxi a co všechno dokážete, když programovat umíte,“ vysvětluje.

Brzy je vidět, že celá hra holky opravdu chytla. Ve skládání robotů jsou dokonce rychlejší než školitelé a než jsme se všichni nadáli, první roboti se už proháněli po místnosti. A proč nejsou na akci také kluci? „Akademie programování je pochopitelně určená také pro kluky, nicméně dnes jsme se chtěli věnovat hlavně holkám. V IT je jich pořád hodně málo a tohle je cesta, jak je zaujmout,“ dodává Lucie Jurystová. Holky, rozdělené do několika týmů, se s úkolem dne vypořádaly opravdu bleskově a bez zaváhání. Bylo dokonce vidět, že trochu navrch mají skupiny s mladšími holkami. Všechny ale odcházely úderem páté odpolední z přednáškové místnosti ČVUT nadšené a odhodlané přihlásit se do některého dalšího projektu Czechitas, kde se třeba naučí naprogramovat si vlastní web nebo blog.

 

Roman Pacvoň