“Když řeknu, že programuju, všichni se diví,” říká sedmnáctiletá Helena Havelková

Vloni se sedmnáctiletá Helena více méně ze zvědavosti přihlásila na Letní školu IT vzdělávací organizace Czechitas. Nic moc si od toho neslibovala, zkrátka jen chtěla zkusit něco nového a možná si tak trochu ověřit to, co jí řekli ve škole, že zkrátka programování není pro holky. Helena přišla, viděla, zúčastnila se a zjistila, že moderní technologie pro holky rozhodně jsou a začala se jim věnovat aktivně.

„Během Letní školy IT jsme si vyzkoušely snad všechny disciplíny, které se informačních technologií týkají,“ říká Helena. „Mě nejvíc zaujalo právě programování, jelikož nejsem moc kreativní typ a k věcem přistupuji spíše logicky. Přesto na mnohé působím tak trochu jako princezna, takže když řeknu, že programuju, všichni se diví,“ směje se sedmnáctiletá studentka Biskupského gymnázia v Brně.

S informačními technologiemi se setkala už na střední škole, nicméně ji od nich odrazoval suchý způsob výkladu a také poznámky pedagogů o tom, že to pro holky nemá význam. „Myslím, že je to velký omyl. Určitě existují holky, které baví nad něčím logicky přemýšlet, uvažovat a analyzovat, a právě pro taková děvčata je programování ideální. Ty kreativnější se zase mohou věnovat třeba grafice,“ říká Helena. Na světě IT ji zaujala také skvělá komunita lidí, kteří se vzájemně podporují. „V ostatních oborech je určitě větší konkurence a rivalita. V IT světě je to úplně jinak. Když mám s něčím problém, napíšu ostatním a oni mi pomohou,“ dodává.

V současné době se Helena věnuje programování již na vyšší úrovni. Po Letní škole IT přišla nabídka na kurz programování v Javě, který také absolvovala. Kromě toho se sama vzdělává a zkouší nové věci. Už má dokonce nápady na nové hry, které by chtěla začít vytvářet. „Programování je také finančně velmi zajímavý obor. Určitě bych si tedy chtěla začít přivydělávat třeba tvorbou webových stránek,“ říká. Do budoucna uvažuje také o studiu informatiky na vysoké škole, i když nad svou budoucí profesní kariérou zatím zas až tak nepřemýšlí.

Kromě studia se Helena věnuje také dobrovolnické činnosti jako mentor dobrovolníků, kteří se starají o studenty přijíždějící do České republiky ze zahraničí. Začala se také podílet na aktivitách Czechitas. „Když jsem šla na den otevřených na Fakultu informatiky Masarykovy university, byla jsem tam jediná holka. Bylo to divné a vlastně nepříjemné. Tak jsem si řekla, že bych chtěla aktivněji podporovat nápad přivést do IT více dívek. Od té doby se účastním projektů Czechitas také jako kouč. Mezi takové projekty patří nejen Letní škola IT, ale také například Akademie programování, která je zaměřená rovněž na kluky a spočívá v zapojení celých škol či zájmových sdružení. „Chtěla bych vrátit holkám to, co mi daly na letní škole a všechny ty nabité vědomosti předat ostatním. Připadá mi to velmi smysluplné, užitečné a správné,“ dodává na závěr Helena, která se kromě programování věnuje také cestování a studiu čínštiny.

 

Roman Pacvoň