Je to hlavně velká zábava, shodli se žáci na konci letošního ročníku Akademie programování

O druhém červnovém víkendu vyvrcholila v pražském sídle společnosti Microsoft letošní Akademie programování. Skvělého programu plného her, workshopů a zajímavých informací se zúčastnila zhruba padesátka žáků a studentů z celé České republiky, z nichž tu výraznější část tvořily překvapivě holky.

Všichni přítomní se shodli, že Akademie programování pro ně znamená především skvělou zábavu. „Bylo to poprvé, co jsme se potkali s programováním. Vůbec jsme netušili, jaké tam jsou možnosti a co všechno jde vytvořit,“ řekl dvanáctiletý Richard z Jihlavy. “Akademie nás moc bavila a bylo by fajn, kdyby se programování zavedlo u nás na škole jako pravidelný kroužek. S programováním jsem se takhle setkala poprvé, kromě toho, že je to zábava, nás to naučilo také hodně trpělivosti,” dodala Richardova spolužačka, rovněž dvanáctiletá Viktorie.

Pro většinu přítomných byla Akademie první příležitostí dozvědět se něco o programování. Řadu žáků však tvůrčí práce s informačními technologiemi chytla natolik, že by u ní chtěli zůstat, jako například Tadeáš ze Žďáru nad Sázavou: “Myslím, že programování nám dává možnost něco tvořit. Je to volný svět plný možností. Taky dává příležitost potkat nové kamarády a sdílet s nimi zážitky. Pro mě je to hodně odreagování od okolního světa. Mám něco, do čeho se můžu ponořit. Určitě bych to chtěl studovat a ocenil bych víc možností, jak se tomu věnovat ve volném čase,” říká třináctiletý Tadeáš.

Náplň Akademie však ocenily také děti, které již s programováním zkušenost mají. „Programovala jsem už něco sama doma. Přivedla mě k tomu naše paní učitelka. Myslím, že to podporuje logické myšlení. Kromě toho to je zábava. Chtěla bych se stát spisovatelkou, ale pokud to nevyjde, budu programátorkou. To, že jsem holka, mě nijak neomezuje, dokonce si myslím, že holky jsou v mnoha věcech lepší,” řekla Markéta ze severomoravských Ludgeřovic.„Mě kolem počítačů baví hodně věcí. Začala jsem sama. Už na prvním stupni jsem se dostala k tvorbě videí. Přemýšlím dokonce o tom, že bych šla studovat na vysokou školu, buď programování nebo cokoliv, co je spojené s počítačem. Mám taky štěstí, že u nás ve škole se informatice hodně věnujeme. Máme dvě hodiny týdně, ale klidně bych zvládla i víc,“ řekla naopak dvanáctiletá Nikola ze stejné školy.

Akademii programování si pochvaloval také již zkušený programátor Filip: „Programování se věnuji už nějakou dobu. S kamarádem jsme dělali projekt na KODU, kdy jsme učili programovat žáky třetí třídy. Akademie programování je užitečná proto, že se mi zdá, že děti málo programují a tohle je příležitost, jak je k tomu přivést a ukázat jim, že je to zajímavé a je to zábava. A není to ani složité. Myslím, že všichni jen sedí u počítače a hrají hry. Přitom, kdyby si zkusili programovat, určitě by je to taky chytlo. Já se chci tomu určitě věnovat i dál, třeba na střední škole,“ řekl čtrnáctiletý Filip ze Svitav.

Kromě zábavy a možnosti zkusit něco nového, zajímavého, poutavého a kreativního oceňovali studenti a žáci na Akademii programování také příležitost dostat se do nového přátelského prostředí a výjimečné komunity, kde dochází nejen k vzájemné podpoře, ale také sdílení cenných informací.

 

Roman Pacvoň