„Liším se a jsem na to pyšná,“ říká Tereza Hrbková, studentka, pro kterou se IT stalo vášní

Ještě před nedávnem by si Tereza ani nepomyslela, že se zrovna informační technologie stanou jejím velkým koníčkem. Teď doslova hltá veškeré novinky ze světa IT a své znalosti dokonce předává dál ostatním mladým lidem jako lektorka vzdělávací organizace Czechitas. Tereza zkrátka boří hluboce zažitý mýtus, že holky do IT nepatří. A není ani zdaleka jediná.

Tereza studuje gymnázium v Havířově, tak jako spousta holek v jejím věku. Vždycky ji hodně bavila matematika, ale že by se mohla zabývat něčím techničtějším ji nikdy nenapadlo. Stejně jako většina slečen si myslela, že počítače jsou spíš pro kluky. Pak si úplnou náhodou pustila televizi, kde se dozvěděla o vzdělávací organizaci Czechitas, která již několik let pořádá semináře a kurzy pro dívky s cílem dostat do IT více zájemkyň ženského pohlaví. Důvod je jednoduchý: podle Českého statistického úřadu bylo v České republice v roce 2013 v oboru IT zaměstnáno pouze něco málo přes 9 % žen. Ve stejném roce absolvovalo vysokou školu v oboru IT pouze necelých 14 % holek. Od té doby se situace příliš nezměnila.

Na nezájem dívek o moderní technologie naráží také Tereza: „Myslím, že je tady hluboce zakořeněný stereotyp, že IT pro holky není. Může to být také tím, že se děvčatům obor nepředstavuje tak, aby je zaujal,“ říká Tereza. „Je to přitom velká škoda, protože IT má spoustu oblastí. Není to jenom o hardware nebo programování, ale třeba také o grafice. Právě v té si myslím, že by holky mohly vyniknout. Mají pro ni mnohem větší cit,“ doplňuje. Sama Tereza se věnuje několika disciplínám, včetně programování. Nejvíc ji ale baví právě grafika. Vytvořila již několik webových stránek, vesměs pro kamarády. Nezastírá však, že programování může být také dobrý způsob obživy.

Díky Czechitas, se kterými absolvovala několik kurzů, se Tereza dostala k moderním technologiím nejen jako příjemce nových znalostí a dovedností, ale také jako lektor, který své vědomosti předává dál. „Začala jsem sama jako účastnice na workshopech a na Letní škole programování. To, co jsem se dozvěděla mě chytlo, a tak jsem se rovnou nabídla, že bych chtěla pomáhat. Od té doby jezdím po celé České republice a snažím se své zkušenosti předávat dál, například v rámci Akademie programování,“ říká Tereza. Právě Akademie programování je další z řady iniciativ realizovaných Czechitas. „Jedná se o projekt, který nabízí školám jednoduchý návod a odborné zázemí k tomu, aby se v jejich třídách mohlo začít učit programování. Projekt probíhá již třetím rokem a přihlásit se může jakákoliv škola, ale také zájmové sdružení.“

A čemu by se chtěla Tereza věnovat do budoucna? „Informační technologie je skutečně hodně široký obor, je rozmanitý a každý si tam najde něco. Já si zatím vybírám, ale nejvíc tíhnu asi opravdu k programování a grafice,“ prozrazuje. „Po gymnáziu bych se oboru chtěla určitě věnovat. Zvažuji aplikovanou informatiku nebo něco podobného. Momentálně jsem ale v sextě, tak mám ještě čas,“ doplňuje Tereza.

A co by doporučila holkám, které by se chtěly technologiím také věnovat? „Určitě se nebojte, neberte příliš ohled na to, co vám říká okolí. Informační technologie jsou velmi zajímavý a kreativní obor, který má navíc budoucnost. Holek je v IT málo a kluci si nás hýčkají,“ usmívá se Tereza. „Já sama jsem chtěla vždycky vyčnívat z davu, být jiná a vyniknout něčím zajímavým, a s tím, co teď dělám se mi to daří. Navíc, mám takový pocit, že od té doby, co dělám IT, se o mě začali víc zajímat kluci,“ směje se Tereza.

 

Roman Pacvoň