V pražském DigiLabu se holky učily programovat

Minulý víkend obsadily inovační centrum Škoda Auto – Digilab výhradně dívky, které se chtěly naučit programovat. Pod taktovkou neziskové organizace Czechitas se holky rozdělily do dvou skupin –  pokročilé a začátečnice a strávily tři dny s kódem.

„Na kurz jsem se přihlásila, protože mě vzali na FIT ČVUT. Zatím nemám žádné zkušenosti s programování a chci být na vysokou lépe připravena“, vysvětlila důvod jejího zájmu nejstarší účastnice kempu Kateřina.

První skupina byla určena pro naprosté začátečnice, na něž nebyly kladené žádné vstupní požadavky. Holky prošly kurzem úvodu do programování v programovacím jazyce Python. V pátek měly „instalační párty“, během níž se seznámily a vyzkoušeli první kroky s programováním. V sobotu se už děvčata vrhla do programování naplno. Seznamovaly s termíny jako proměnná, funkce, podmínka, cyklus. Poslední den se dívky věnovaly vlastnímu projektu. Byly náhodným losem rozděleny do 4 skupin po čtyřech a každá skupina dostala zadání naprogramovat hru šibenice. K dispozici pro jednotlivé týmy byl lektor, který pomáhal, když se tým zasekl a nevěděl kam dál. Nakonec se každému týmu podařilo hru naprogramovat, a tak děvčata odcházela domu s pocitem hotové práce.

Druhý víkendový workshop byl pro zkušenější dívky, kterým se již dříve podařilo něco naprogramovat. Pod taktovkou zkušeného lektora Štěpána Bechynského se věnovaly mikroelektronice. Učily se rozsvěcet diody a vytvořily si měřidlo čistoty vody. „Mimo programování jsme si vyzkoušely také manuální práci, řezaly jsme dřevo a pracovaly s nebozízkem i kombinačkami,“přibližuje práci na projektu účastnice Josefina.

Oba dva kempy se uskutečnily v rámci našeho projektu Akademie programování, který podporuje společnost Microsoft. „Z našich průzkumů vyplývá, že dívky nejvíce ztrácí zájem o vědecko-technologické obory v kritickém věku 12 až 15 let. Právě proto už čtvrtým rokem realizujeme spolu s Czechitas Akademii programování a snažíme se nejen dívkám ukázat, že věda a informatika mohou být opravdu zábavné,“uzavírá Lenka Čábelová, manažerka komunikace z Microsoftu.