„Ženy do IT patřily a patřit budou,“ říká Lenka Rajmontová, ambasadorka projektu Akademie programování

Lenka Rajmontová, studentka Prvníhosoukromého jazykového gymnázia Hradec Králové pochází z „ajťácké rodiny“. Není tedy divu, že i ona propadla moderním technologiím. Když před dvěma lety zakládala svůj první recesistický web o sekačkách a hnojení trávy, nečekala, že se z jejího koníčku stane vášeň a v podstatě i zaměstnání.

 

Jak jste se dostala k informačním technologiím a co považujete za svůj doposud největší úspěch?

Moji rodiče pracují s informačními technologiemi v podstatě od mládí, takže by se dalo říct, že to mám v genech. V IT pracuje také můj bratr, který začal mnohem dříve a teď se specializuje na trochu jinou oblast, nicméně, navzájem se podporujeme.

Já sama se technologiím věnuji skoro dva roky a dostala jsem se k tomu vlastně náhodou. Byla jsem vybrána jako “vzorná studentka” na akci DigiGirlz do Microsoftu. Tam to tak nějak všechno začalo. Ještě ten samý den jsem se přihlásila na brněnskou letní školu a pak už to šlo samo. Teď jsem součástí New Generation a působím jako ambasadorka Akademie Programování.

Můj největší úspěch? To bude určitě webařina! Pořád se snažím vymýšlet nové způsoby, jak využívat potenciál html, css a js. Dělám i weby na zakázku. Baví mě to a jsem ráda, že jsem s tím začala.

Studujete na gymnáziu, které má speciální IT větev. Musela jste se dlouho rozmýšlet ohledně svého budoucího směřování?

Je pravda, že naše škola má IT větev. Také máme větev humanitní a přírodovědnou. Já jsem na té přírodovědné, jelikož jsem si musela vybrat už před rokem. To jsem se ještě intenzivně věnovala biologii a ani jsem nečekala, že by se moje směřování tak rapidně změnilo, v podstatě během jednoho dne. Je pravda, že jsem letos vedla velký vnitřní boj, jestli nepřestoupím. Nakonec jsem se kvůli maturitě a budoucímu výběru VŠ rozhodla zůstat. Informatice se můžu věnovat ve svém volném čase a vyučující IT jsou otevření komukoliv. Dokonce budeme s profesory příští rok zakládat informatický klub, kterého samozřejmě budu součástí.

Co je pro vás na práci s moderními technologiemi nejzajímavější?

Pro mě je to posouvání hranic. Vždy, když si myslím, že něco nejde, objeví se nějaký borec na Stack Overflow, kterému to šlo. Moderní technologie jsou všude kolem nás a v tomto stádiu se jich už nezbavíme. Je jen na nás, jakým směrem se budou vyvíjet. Buď nás pohltí, anebo nám budou sloužit a udělají náš život jednodušší. Proto je potřeba, aby se co nejvíc mladých lidí věnovalo moderním technologiím. Jenom my určíme, jak to s nimi dopadne.

Jak se na vás dívá okolí jako na dívku, která se realizuje v oboru, který je pořád chápán jako klučičí?

Jednou mi jeden klučina z kyberny řekl: “Neznám jedinou ženskou, která by si mohla říkat ajťačka. A ty už vůbec ne.” To byl snad jeden jediný negativní ohlas. Dost jsem se nad tou docela urážlivou poznámkou zamýšlela a došla jsem k závěru, že to asi nemá v hlavě v pořádku (smích).

Ženy do IT patřily a patřit budou. Všichni, co mohou, mě podporují! Dokonce i můj vyučující biologie, u kterého už několik let píšu projekt, který se pomalu stáčí do sféry IT. Je taky skvělé si sednout s tátou. Něco spolu naprogramovat a pokecat si o novinkách. Rozhodně mi podpora okolí otevřela nové hranice. A to nejen ty profesní.

Napadá vás způsob, jak přivést do IT více holek?

Myslím, že je potřeba holkám ukázat, že není potřeba se bát. Že takových “kluků z kyberny” je opravdu minimum a že nemusí mít obavy, že budou brány neprofesionálně, protože jsou ženy. Tohle se prostě ve sféře IT neděje. Být v IT má i svůj malý bonus. Jak řekl můj dobrý kamarád: “Kluci tě budou na rukou nosit a budou se o tebe prát.”

V čem jsou podle vás projekty jako je Akademie programování prospěšné a co mohou mladým lidem přinést?

Nový pohled na věc. Programování není jen o tom, umět napsat nějaký kód, ale i o analytickém myšlení, logickém uvažování. Rozvíjí to prostě jiné části mozku, které by třeba jinak nepracovaly tak skvěle.

Dá jim to také skvělou komunitu, kde si jsou všichni rovni. Všichni si pomáhají, nezávisle na věku, rase, povolání, pohlaví, nebo nějaké hierarchii. Všichni jsou otevření a rádi sdílí. Tahle komunita je jedna z nejotevřenějších a nejupřímnějších. Jsem ráda, že jsem se i já mohla stát její součástí.

Uvažujete už o budoucí kariéře, popřípadě dalším studiu? Čemu byste se chtěla věnovat? Bude to IT?

Uvažuji, a to hodně. Volný čas trávím výběrem vysoké školy, a abych se přiznala, jsem v tom zatím ztracená. Ještě nevím přesně, čemu se chci věnovat, ale i kdyby moje kariéra nesměřovala do IT, rozhodně to zůstane mým velkým koníčkem.

 

Roman Pacvoň